Ćwiczenia zwiększają pragnienie.
Ilekroć ćwyczysz, tracisz płyny nie tylko w postaci potu, lecz również jako parę wodną, którą wydychasz w powietrze. Ilość utraconych przez Twój organizm płynów może być bardzo duża i jeśli nie uzupełnisz strat, narażasz się na odwodnienie, które wywrze negatywny efekt na Twoją wydajność fizyczną i zdrowie.
Gdy człowiek jest odwodniony, ćwiczenia wydają się mu znacznie trudniejsze i szybciej doświadczas zmęczenia.
Ten rozdział wyjaśnia, dlatego tak ważne jest dostarczenie organizmowi płynów w celu uniknięcia odwodnienia, a także w jakich ilościach i kiedy najlepiej oraz co należy pić przed treningiem, podczas ćwiczeń i po nich. Omówie tu napoje sportowe, ich skład i stan badań nad nimi. Czy mogą poprawić wydolność ? W rozdziale tym znajdzie również temat alkoholu i odpowiedź na pytanie, jaki jest jego wpływ nia wydolność i zdrowie. Ten rozdziałto także praktyczny, sensowny przewodnik po napojach.
Dlaczego się pocimy ?
Najpierw rozważmy, co się dzieje z ciałem podczas treningu. Gdy mięsnie zaczynają cwiczyć, wytwarzają dodatkowe ciepło. Ściśle rzecz biorąc, około 75% energii, którą wkładasz w trening przekształcane jest w ciepło, które tracisz. Właśnie dlatego, gdy ćwiczyć, robi Ci się cieplej. Dodatkowe ciepło trzeba rozproszyć, aby utrzymać wewnętrzną temperature ciała w bezpiecznych granicach - około 37-38 'C. Jeśli temperatura ciała podniesie się zbyt wysoko, normalne funkcje organizmu zostaną zachwiane, co grozi udarem cieplnym.
Główna metoda rozpraszenia ciepła podczas aktywności fizycznej to pocenie się. Woda z organizmu wydostaje się przez skórę dzięki krwionośnym naczyniom włosowatym i kiedy paruje, tracisz ciepło. Z każdym litrem potu, który wyparuje. organizm traci około 600 kilokalorii energii cieplnej. (Możesz stracić nieco ciepła przez konwekcję i promienowanie, iolość ta wszakże nie jest zbyt duża w porównaniu z potem.
Ile płynów tracimy ?
Ilość płynów, którą produkujesz, oraz - co za tym idzie - ilość płynów, które dostarczasz, zależy od:
- intensywności ćwiczeń
- długości ćwiczeń
- temperatury i wilgotności otoczenia
- chemii danego organizmu
Im intensywniej i dłużej ćwiczysz oraz im gorętsze i wilogtniejsze jest otoczenie, tym więcej płynów tracisz. Podczas jednej godziny ćwiczeń przeciętna osoba może stracić około litra płynów, a w wysokiej temperaturze nawet więcej. W trakcie bardziej forsowego treningu w warunkach gorących albo wilogtnych (na przykład podczas maratonu) możesz stracić nawet do 2 litrów na godzinę.
Niektóre osoby pocą się obficiej niż inne, nawet gdy wykonują te same ćwiczenia w tym samym środowisku. Zależy to częściowo od masy i wzrostu (mniejsze ciało wytwarza mniej potu), poziomu kondycji (im bardziej wysportowana i przyzwyczajona do ciepła osoba, tym obficiej poci się z powodu lepszej termoregularcji) oraz czynników jednostkowych (niektóre osoby po prostu pocą się bardziej niż inne). Ogólnie rzecz ujmując, organizmy kobiet wytwarzają mniej potu niż ciała mężczyzn - ze względu na mniejsze rozmiary i lepszą gospodarkę płynami. Im bardziej się pocisz, tym bardziej powinieneś uważać, aby nie doprowadzić swego organizmu do stanu odwodnienia. Możesz ocenić ilość potu, którą tracisz, a zatem również ilość płynów, którą powinieneś wypijać, poprzez zważenie się przed ćwiczeniami i po nich. Każdy utracony kilogram oznacza w przybliżeniu litr płynów.
// Opracowanie artukułu wymaga czasu, wpis będzie na bieżaco aktualizowany.